bagargarden.hsbbrfwebb.se|bagargarden@hsbbrfwebb.se

Söderdagen på Bagargården

2022-05-15

Den 7 maj var det premiär för Söderdagen, ett helt nytt evenemang i city, där näringslivet, föreningar och staden bjuder in hela Helsingborg för att uppleva stadsdelen med smaker från hela världen, prova-på-aktiviteter, musik, dans, tipsrundor, stadsvandring bland annat.

Som en del i tipsromenaden, vars tema var att lära känna stadsdelen Söder, öppnade tre bostadsrättföreningar upp sina innergårder för allmänheten. Brf Sachsen, brf Ugnen och naturligtvis Brf Bagargården deltog i detta evenemang. 2019 gick första ’Öppna innergårdar’ av stapeln, men p.g.a. pandemin så kunde detta inte upprepas förrän i år.

På Bagargården är vi mycket stolta över vår vackra innergård som vi gärna visar upp när vi kan.  Denna soliga dag kunde vårt eget trädgårdsproffs guida nyfikna hobbybotanister runt och svara på frågor. I år hade vi dessutom kryddat lite extra; vi bjöd besökare och gårdsmedlemmar på kaffe med dopp och den hungrige kunde även få en nygrillad korv med bröd från vår egen gårdsgrill. Eftersom vädrets makter verkligen var med oss så bjöd vi på levande musikunderhållning till förtäringen, med dragspel, klarinett och gitarr. Dessutom anordnades en basar och det fanns även chans att prova på boule med en av våra duktiga boulespelare som instruktör. Dagen blev väldigt lyckad när många glada ansikten hittade sin väg till Bagargården.

Alla gårdsaktiviter anordnades av styrelsen och boende på Bagargården:

Grill och servering: Ingela Andersson och Patrik Andersson

Boule: Jörgen Schönberg

Basar: Anna-Karin Schönberg

Trädgård: Claes Helgesson

Musik: Kjell Rosenkvist, Lars-Göran Nilsson, Leif Landtborg, Eva Hansen och Jan Johansson

 

Print Friendly, PDF & Email
By |2022-05-15T23:22:27+01:00maj 15th, 2022|Nyheter|0 Comments

About the Author:

Print Friendly, PDF & Email

Leave A Comment